Tagi
RSS
poniedziałek, 22 maja 2017
Impreza biegowa w Suwałkach

Tagi: suwałki
07:58, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
Sejny sprzątają miasto i rzekę - Marychę

Najpierw cytat z tekstu kultury:

No, to teraz jest jasna


- Pali?
- Przeważnie wychodzi na balkon albo na klatkę schodową
- Spodziewałam się tego. Czego? (O co Ci chodzi?)
- Co chcesz przez to powiedzieć?
- Marycha. Pali Marychę
- Jezus Maria. Jaką Marychę?! Nic nie wiem!
- Życia nie znasz? Marycha to marihuana
- Nie mówił Ci, że śni mu się coś dziwnego?
- Mówił
- Wizje narkotyczne
- Co ty powiesz..

Marycha to rzeka na Sejneńszczyżnie

a teraz ogłoszenia z Sejn

Miejska Rada Seniorów apeluje do mieszkańców o większe zainteresowanie życiem miasta.


Panie i Panowie!

Mamy prawo i obowiązek brać udział w życiu miasta, zgłaszać uwagi i wnioski do pracy Rady Miasta Sejny, Burmistrza, Urzędu i instytucji miejskich, we wszystkich nurtujących nasze środowisko (i nie tylko) sprawach.

Uwagi i wnioski prosimy umieszczać w skrzynce pocztowej "Miejska Rada Seniorów" znajdującej się w budynku Urzędu Miasta Sejny (przy wejściu do budynku).

Mamy nadzieję, że pomoże to poszczególnym Instytucjom w lepszym i sprawniejszym funkcjonowaniu oraz rozwiązywaniu problemów mieszkańców.


Wanda Czarniewska
Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Sejnach.

 


 

Organizatorzy: Robert Szklarz i Konrad Ponganis

 

27 maja 2017 r. godz. 10.00 - sprzątanie rzeki Marychy z wody i z lądu.

Gdyby nie ona, nasi przodkowie nie założyliby Sejn właśnie w tym miejscu prastarej Puszczy Przełomskiej. Marycha jest wodnym kręgosłupem Sejneńszczyzny, jej ozdobą i łącznikiem z sąsiadami: Litwą i Białorusią. Jeśli leży Ci na sercu jej stan, czystość nurtu i brzegów, dołącz do nas. W sobotę 27 maja z kajaka lub "z buta" będziesz mógł wziąć udział w sprzątaniu Marychy. 

Tego dnia w teren wyruszą dwie grupy. Jedna z nich będzie czyścić rzekę w obrębie miasta, druga w kajakach spłynie aż do Pomorza, zostawiając śmieciowy urobek w workach przy czterech mostach (po dwa mosty w gminach Sejny i Giby). Organizatorzy zadbają o rękawice robocze i worki na śmieci. Satysfakcja z dobrej roboty i obywatelskiej świadomości - zagwarantowana!

Chętni? Do czwartku 25 maja udział można zgłaszać i pytania zadawać pod nr kom.: 533 310 160 (to niezbędne, aby ustalić liczbę kajaków). Zainteresowani częścią pieszą mogą dołączyć w ostatniej chwili. Miejsce zbiórki podamy tutaj :)

Nie możesz wziąć udziału, a chciał(a)byś pomóc? Udostępnij to wydarzenie. Niech dołączą Twoi znajomi!

Tagi: Sejny
07:46, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 maja 2017
Amar Pelos Dois

Pewnego dnia, gdy ktoś spyta o mnie
Powiedz, że żyłem by cię kochać
Przed tobą tylko egzystowałem 
Zmęczony i z niczym by ofiarować

Moja droga, wysłuchaj moich modlitw
Proszę byś wróciła, żebyś chciała mnie z powrotem
Wiem, że nie kocha się samemu
Może powoli będziesz mogła znowu się nauczyć

Moja droga, wysłuchaj moich modlitw
Proszę byś wróciła, żebyś chciała mnie z powrotem
Wiem, że nie kocha się samemu
Może powoli będziesz mogła znowu się nauczyć

Jeśli twoje serce nie będzie chciało zrezygnować,
Nie będzie czuć pasji, nie będzie chciało cierpieć
Bez czynienia planów o tym co nadejdzie

Moje serce może kochać za nas oboje


Tagi: wiosna
11:24, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
sobota, 13 maja 2017
Tobellusy na pocztówce

Dwa około-Stańczykowe jeziora na pocztówce z PRLu! Tamto dalsze mniejsze miało kiedyś intrygującą sytuację... o której rozpisują się entuzjaści sensacji przyrodniczych... spokojnie przesłanki wulkaniczne są przesadą, bo to tereny świeże polodowcowe a nie górskie

dla przypomnienia - historia wybuchu pod Stańczykami:

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/3840,stanczyki-wybuchowe-jezioro.html

 

oraz artykuł:

Na świecie przypadki wybuchających jezior miały miejsce w okolicach aktywnych wulkanicznie. Jest też stwierdzony i nie do końca wyjaśniony przypadek na Suwalszczyźnie.

 

Dwa znane przypadki wybuchu jezior miały miejsce w Kamerunie. 15 sierpnia 1984 wybuchło jezioro Monoun, a 21 sierpnia 1986 roku jezioro Nyos. W obu przypadkach do jeziora sączył się dwutlenek węgla wypychany pod ciśnieniem z głębi ziemi. Początkowo jezioro zachowywało się jak cola nalana do szklanki, ulatywały bąbelki, słychać było delikatny szum. Z biegiem czasu woda jeziora została wysycona CO2, potem nagle uwolniona została duża chmura tego gazu. Dwutlenek węgla jest gęstszy od powietrza, więc grawitacja skierowała go do pobliskich dolin, gdzie były miasteczka i wsie. Chmura gazu dusiła zwierzęta i ludzi, których napotkała po drodze, w odległości do 25km od jeziora.

Aby doszło do wybuchu, potrzebne jest źródło dużej ilości dwutlenku węgla lub innego gazu, np. metanu. Gaz musi mieć warunki do rozpuszczenia się w wodzie i wysycenia jej, większa ilość gazu rozpuści się w zimniejszych dolnych warstwach jeziora, a takich jest więcej w jeziorach stosunkowo głębokich. Zapalnikiem wybuchu może być nagła zmiana temperatury wody na wyższą lub nagły spadek ciśnienia atmosferycznego, co powoduje gwałtowne uwalnianie się gazu, zasysania wody z dołu i erupcji.

W Polsce do wybuchu jeziora doszło 31 maja 1926 roku. W pobliżu miejscowości Stańczyki, znanej z bardzo widowiskowych wiaduktów kolejowych, znajdują się blisko siebie dwa jeziorka. Oba mają pochodzenie polodowcowe, lecz powstały w nieco inny sposób. Tobellus Duży jest typowym jeziorem rynnowym. Tobellus Mały jest kotłem wytopiskowym, podczas topnienia lodowca w ziemi zagrzebana była tu wielka bryła lodu, po której zostało małe, ale głębokie jeziorko.

To właśnie w Tobellusie Małym, w czasie wielkiej burzy, doszło do erupcji, która rozrzuciła po okolicy tony wody i błota. Prawdopodobnie powstałe w wyniku rozkładu roślin gazy rozpuszczone w dolnych partiach jeziora pod wpływem nagle obniżonego ciśnienia atmosferycznego w czasie burzy, zaczęły się gwałtownie uwalniać. Tak gwałtownie, że jeziorko na jakiś czas zniknęło, dopóki wody na powrót doń nie spłynęły. Ciekawe jest odosobnienie tego przypadku, bo przecież jezior tego typu jest w Polsce więcej. Skąd się uzbierało tyle gazu akurat w tym jeziorze i dlaczego tylko raz, a w innych nie, tego nie wiemy. Z braku lepszego wytłumaczenia kładziemy to na karb rzadkiego zbiegu okoliczności.

źródło: http://www.tunguska.pl/detonacja-jeziora/ autor User z dn. 27.07.2015

 

a pod artykułem cenne komentarze:5 KOMENTARZY

 1. AmarotAmarot

  Stańczyki. Tak naprawdę są to zbudowane przed I wojną światową wiadukty kolejowe. Największe w Polsce mosty. Pomnik megalomanii i nieziszczonych marzeń. Do położonych w północno-wschodnim krańcu mapy Stańczyków jedzie się wąską ścieżką pośród drzew. Opodal są jeziora, pagórki i nagle w oddali wystrzeliwuje dziwaczny kształt czegoś przypominającego rzymskie akwedukty. Kiedyś podobno przejechała nawet tędy kolej.

 2. tymek

  Jak pisze Edward Stawecki w przewodniku ?Śladami rominckiego jelenia?: Nagle, po jednej z błyskawic potężny wybuch wyniósł pod niebo potężny słup wody i błota. Olbrzymie niejednokrotnie stutonowe pacyny błota rozrzucone zostały po okolicy w promieniu 200 metrów. Mniejsze spadły nawet na pobliskie zabudowania. Przestraszeni i zdezorientowani ludzie myśleli, że to wojna. Że Stańczyki zza pobliskiej granicy ostrzeliwuje polska artyleria. Sądzono, że trwający w owym czasie w Polsce konflikt wewnętrzny związany z przewrotem majowym Piłsudskiego wyszedł poza granice kraju.

  Jeszcze przez dwa miesiące błoto utrzymywało sie na powierzchni wody, by 21 sierpnia ponownie osiąść na dnie. Przybyli na miejsce zdarzenia naukowcy z królewieckiego uniwersytetu ?Albertinum? orzekli, że w wyniku gwałtownego spadku ciśnienia z grubych pokładów jeziornego, nagromadzonego przez setki lat mułu uwolnił się łatwopalny gaz blotny zwany metanem. Jego podpalenie, czego skutkiem był wspomniany wybuch spowodowała iskra z wyładowania atmosferycznego. Przeprowadzone przez nich badania obaliły tym samym niedorzeczne spekulacje, co o wulkanicznego pochodzenie jeziorka.

 3. promemo

  Jestem bardzo ciekawy, kto wpadł na „genialny” pomysł ustawienia na moście kolejowym w Stańczykach latarni ! Latarni, których nigdy nie było. Zamiast torów- kostka, remont wykonany w sposób urągający zasadom!! Jest to własność prywatna ale jakieś zasady obowiązują. Koszmar.

 4. lutek

  Autor we wstępie pisze, o tym przypadku na Suwalszczyźnie. Jest to błąd, gdyż są to jeszcze tereny Mazur. Dawna granica państwowa do 1945 roku przebiegała kilka kilometrów od Stańczyk. Nieoficjalnie jest to granica między Suwalszczyzną a Mazurami, oficjalnie granica administracyjna między województwami Warmińsko-Mazurskim a Podlaskim. Tak więc Stańczyki to Mazury.

 5. lutek

  I jeszcze jedna sprawa, o ile mi wiadomo, choć nie byłem mocny z chemii czy fizyki, pierwszy raz słyszę, że dwutlenek węgla jest wybuchowy.

 

 

 

20:09, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
W międzyczasie... książka warta zauważenia

choć to o Kaszubach, to jednak obydwie krainy mają wspólny rodowód polodowcowy (równy wiek) i kontekst Pruski (choć Kaszuby skutecznie się go wypierały)

Tagi: kaszuby
19:56, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
Pierwsza zapowiedź Przystanku Olecko 2017

 

Tegoroczny Przystanek Olecko zaplanowano na 21-22 lipca.

W tym roku przewidujemy zespoły: 
21 lipca 
20:45 - Mesajah
22:30 - Happy Sad

22 lipca
20:30 - Reggaeside

22:00 - T Love 

 

źróło: Mazury Garbate Olecko

Tagi: Olecko
19:54, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 maja 2017
Wyspa na Arkadii do zagospodarowania

ma być kładka i coś jeszcze... 

Tagi: suwałki
08:51, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
Śnieg w maju w Suwałkach, nadchodzą zimni ogrodnicy

Tagi: suwałki
08:48, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
Impreza biegowa w Suwałkach

Tagi: suwałki
08:46, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 maja 2017
Kasztany nie zakwitły nie tylko na jAĆWIEŻY

A matury ruszyły, czy to dobra wróżba dla maturzystów - brak kwitnienia kasztanowców ?

i ku przypomnieniu:Indie: Ok. tysiąca osób zatrzymanych przez policję w głośnej sprawie masowego ściągania na egzaminie

Zdesperowani rodzice "uwieszeni" na budynku szkoły

Tagi: maj matura
19:36, krainajacwingow
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 56